23 Mayıs 2024 Perşembe
İstanbul 19°
  • İçel
  • Şırnak
  • Çanakkale
  • Çankırı
  • Şanlıurfa
  • Çorum
  • İstanbul
  • İzmir
  • Ağrı
  • Adıyaman
  • Adana
  • Afyon
  • Aksaray
  • Amasya
  • Ankara
  • Antalya
  • Ardahan
  • Artvin
  • Aydın
  • Balıkesir
  • Bartın
  • Batman
  • Bayburt
  • Bilecik
  • Bingöl
  • Bitlis
  • Bolu
  • Burdur
  • Bursa
  • Düzce
  • Denizli
  • Diyarbakır
  • Edirne
  • Elazığ
  • Erzincan
  • Erzurum
  • Eskişehir
  • Gümüşhane
  • Gaziantep
  • Giresun
  • Hakkari
  • Hatay
  • Iğdır
  • Isparta
  • Kırşehir
  • Kırıkkale
  • Kırklareli
  • Kütahya
  • Karabük
  • Karaman
  • Kars
  • Kastamonu
  • Kayseri
  • Kilis
  • Kmaraş
  • Kocaeli
  • Konya
  • Malatya
  • Manisa
  • Mardin
  • Muş
  • Muğla
  • Nevşehir
  • Niğde
  • Ordu
  • Osmaniye
  • Rize
  • Sakarya
  • Samsun
  • Siirt
  • Sinop
  • Sivas
  • Tekirdağ
  • Tokat
  • Trabzon
  • Tunceli
  • Uşak
  • Van
  • Yalova
  • Yozgat
  • Zonguldak

Hafize Gaye Erkan 2 yıl daha maaş mı alacak? Merkez Bankası’nın eski başkanı yanıtladı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Gaye Erkan, sekiz ay sonra görevden ayrıldı. Hafize Gaye Erkan'ın görevden ayrılmasının ardından '2 yıl daha maaş' alıp almayacağı sorusu gündeme geldi. Konuya ilişkin Merkez Bankası'nın eski başkanlarından Durmuş Yılmaz açıklama yaptı.

Hafize Gaye Erkan 2 yıl daha maaş mı alacak? Merkez Bankası’nın eski başkanı yanıtladı

Kamuoyunda, babasına özel oda tahsis ettiği, babasının bir banka personelini kurumdan attırdığı iddialarıyla gündeme gelen Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, istifa ettiğini açıklamıştı.

7 ay 23 günlük görev süresinin ardından sosyal medya paylaşımıyla "görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum" ifadelerini kullanan Gaye Erkan'ın, Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile "görevle alındığı" ortaya çıkmıştı. Görevden alınan Erkan'ın, 2 yıl daha maaş alıp alamayacağı ise tartışma konusu olmuştu.

Konuya ilişkin tartışmalar devam ederken eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’dan açıklama geldi. Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Durmuş Yılmaz, "Sadece Merkez Bankası değil tüm kamu görevlilerinin görevden alındıktan sonra 375 sayılı KHK’nin ek 35. maddesine göre iki yıl boyunca eski görevlerinin ücretlerini almaları mümkün.” dedi.

Hafize Gaye Erkan TCMB