‘İkinci elde piyasa durma noktasına geldi’

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ‘’Gerek maliyet artışı sebebiyle yükselen fiyatlar, gerekse ÖTV indirimi beklentisi piyasanın durmasına sebep oldu’’ dedi.

‘İkinci elde piyasa durma noktasına geldi’
A+ A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2022 yılının ocak-haziran döneminde,geçen senenin ilk 6 ayına göre pazarda yüzde 35’e yakın yukarı yönlü bir değişim yaşandığını söyleyen Erkoç, çip krizi ve lojistik sorunlarının yanı sıra son günlerde gündeme gelen ÖTV indirimi beklentisinin de piyasayı olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Erkoç, yaşanan belirsizliğin sektörde güvensiz bir ortam oluşturduğunu, satışları durma noktasını getirdiğini belirtti.

Vatandaşın alım gücünün düştüğüne de dikkat çeken Erkoç, “Piyasaya araç girişinin olmamasının yanında stokçuluk yapılması da fiyatları yükselten etmenlerden biri” dedi. ÖTV indirimi ya da fiyat düşüşü beklemediklerini belirten Aydın Erkoç, “Vatandaşlarımıza ihtiyaçlarını ötelememelerini tavsiye ediyoruz.’’ ifadesini kullandı. Sektördeki kayıt dışılığın denetimle önlenmesi gerektiğini vurgulayan Erkoç,  geçici olarak yapılacak ikinci el araç ithalatının araç tedarik sorununu ortadan kaldıracağı için piyasayı rahatlatacağını savundu.  

Etiketler motorlu araçlar tüik çip krizi ötv masfed