'MiR'den çıkmak  kepenk kapat demektir'

Vatan Partisi Antalya'da ABD’nin Türkiye üzerindeki baskılarını ve MIR sisteminden çekilme kararlarını protesto etti. İl Başkanı Serdar Üsküplü  “MIR ödeme sisteminden çıkmak Antalya'nın turizmcisine, esnafına kepenklerini kapat demektir.” dedi.

'MiR'den çıkmak  kepenk kapat demektir'

EKONOMİ SERVİSİ

Bloomberg haber ajansı, kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın Rus ödeme sistemi MIR'den çıkması yönünde karar alındığını öne sürdü, iddialar bankalara yakın kaynaklarca doğrulandı.

19 Eylül tarihinde İş Bankası, bir gün sonra da Denizbank, Rus ödeme sistemi MIR hizmetlerini askıya aldığını duyurmuştu.

Vatan Partisi, özel bankaların ardından kamu bankalarının da Batı’dan gelen baskılara boyun eğmesini şiddetle eleştirdi, Rusya’yı tehdit eden ABD’nin Türkiye’yi de tehdit ettiği vurgulandı. Turizm merkezlerimizden Antalya’da Vatan Partisi, bir basın açıklamasıyla “MIR kart serbest kalsın, Rusya ile ticaretin önü açılsın” mesajı verdi.

Rusya Merkez Bankası tarafından Visa ve Master kart dışında bir alternatif olarak geliştirilip yaptırımlardan sonra etkin bir biçimde kullanılmaya başlanan MIR kartı, ülkemizde Rus turistler tarafından günlük harcamalarda yaygın olarak kullanılıyor.

İddiaya göre MIR’in yerini alacak alternatif sistem de şu an için düşünülmüyor. Oysa Hükümet çevreleri birkaç gün önce gazetecilere, “MIR karta alternatif ödeme sistemi üzerinde çalışmaların sürdüğü, bir iki gün içinde detayların açıklanacağı” bilgisini vermişti. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Vahdettin Köşkü’nde ekonomi kurmaylarıyla, MIR'e alternatif ödeme sistemleri üzerine görüşme yaptığı da biliniyor. Toplantının ardından çalışmaların sürdüğü mesajları verildi.

RUS TURİZMCİ: TÜRK BANKALARI VE ESNAFI KAYBEDER

Turizm bölgelerinden esnaf, Aydınlık’a yaptığı açıklamalarda MIR kartı kullanımını sadece özel bankaların askıya aldığı aşamada bile zararlarının ortalama yüzde 80 olduğunu söylediler.

Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı (ATOR) Maya Lomidze de iptali, turist sayısını etkileyecek bir faktör olarak görmediklerini ancak kaybeden tek tarafın MIR’i kabul etmeyen Türk bankaları ve perakendeciler olacağını söyledi. Lomidze, dün Dünya gazetesinde yayımlanan demecinde, Türk bankalarının tamamının MIR kartı bırakması halinde bile bunun, Rusların Türkiye’den tatil satın almamalarını etkilemeyeceği ya da aldıkları tatili iptal etmelerine yol açmayacağı görüşünü savundu. Lomidze, MIR kart kullanımının Rus turistler için ek bir rahatlık, Türk perakendeciler için ise “iyi bir gelir kaynağı” olduğunu vurguladı. Lomidze, Rus turistlerin ruble verip TL alabileceğini ve Rus bankaları tarafından verilen China Union Pay kartlarını kullanabileceklerini söyledi. Lomidze, Rus vatandaşları için yabancı bankalar tarafından verilen Visa ve Master kartları bulunduğunu, bazı Türk bankalarının da bunu yaptığını belirterek, “Bu tür kart sahiplerinin sayısı çok değil, ancak çok fazla alışveriş yapanların neredeyse tamamında zaten var” dedi.

AVRUPA’NIN DA ÇIKIŞ YOLU TÜRKİYE

Aydınlık'ın ulaştığı, hem Avrupa hem Rusya ile iş yapan ihracatçı sanayiciler, Avrupalıların Rus pazarını bırakmak istemediğini, Türkiye’nin onlar açısından Rusya’ya “tek açık kapı” olduğunu vurguladılar. Sanayiciler, yaptırımların genişlemeyeceğini umuyor ve özetle şu görüşü savunuyorlar:

“MIR'in kredi kartı ödemelerini içerdiği ve iki ülke arasındaki mal ticaretini kapsamadığı için o tarafta bir sorun yok. Rusya'da birçok Avrupa malının altyapısı kurulu. Asansörden, bilgi işlem cihazlarından evlerde kullanılan eşyalara kadar. Bunları bir günde atıp yenisini koymak mümkün değil. İster istemez Avrupa'dan yedek parça ihtiyacı doğuyor. Bunu Çin'den de ikame etmek bugünden yarına kolay değil. Avrupalılar da bunları tedarik etmek istiyor. O pazarı bırakmak istemiyorlar. Bu yüzden ticaret üçüncü ülkeler üzerinden yürümek zorunda. Bu engellenemez. Rusya'ya bir açık kapı bırakmak zorundalar. Bize sadece uyarı yapıp işleri olabildiğince kısıtlama derdindeler. Ama yaptırmaları bizden yana genişleteceklerine ihtimal vermiyoruz. Ticaret bir şekilde yolunu bulur.”

BATILI BANKALAR BİRLİK OLUP TEHDİT YAĞDIRDILAR

Türk bankalarının MIR’den çıkması için Batı’nın finansal aktörleri devreye soktuğu ileri sürüldü. Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, dün twitter hesabından, “HSBC’den Commerz’e Deutsche’ye kadar hepsi birlik olup ‘sendikasyonlara girmeme, kredileri erken çağırma, hesapları kapatma’gibi tehditkar işlere girişti. Adamların hükümet politikasına sadakatine bakın!” diye yazdı.


‘ABD TEHDİDİNE TESLİM OLUNMASI KABUL EDİLEMEZ’

DEVRİM AŞKIN KARASOY / ANTALYA

Vatan Partisi Antalya İl Başkanı Serdar Üsküplü, ABD'ye verilen her tavizin Türkiye’ye misliyle zarar vereceğini, Hükümetin tehditlere en yüksek perdeden cevap vermesi gerektiğini söyledi.

Vatan Partisi, ABD’nin Türkiye üzerindeki baskılarını ve MIR sisteminden çekilme kararlarını, Antalya’da düzenlenen basın açıklamasıyla protesto etti. Açıklamaya çok sayıda yurttaş ve esnaf destek verdi, 15 Temmuz Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Genel Başkanı Zeki Kılınç, katılımcılar arasında yer aldı. Burada bir konuşma yapan Serdar Üsküplü, “Türk ve Rus milletleri kader ortağıdır. Bu ortaklık askeri, siyasi ve ekonomik işbirliklerinin önünü açmaktadır. Bu durum Batılı emperyalistleri derinden sarsmakta ve tedirgin etmektedir. Türk-Rus dostluğundan rahatsızlık duyanların; esnafımızın, turizmcimizin ekmeğine göz dikmesine izin vermeyeceğiz. ABD’nin özel sektörümüzü tehdit etmesine izin verilemez. Komşularımızla ticaret yapmamız engellenemez.” dedi.

Üsküplü, Antalya'nın en önemli gelir kaleminin turizm olduğuna, turizm sektöründe de en büyük payın Rus misafirlere ait olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “MIR ödeme sisteminden çıkmak Antalya'nın turizmcisine, esnafına kepenklerini kapat demektir. MIR sisteminden çıkılması Rusya’ya değil Türkiye’ye yaptırımdır. Çok ciddi cari açıklarla uğraşan ülkemizin böyle bir gelire sırtını dönmesi kabul edilemez. MIR ödeme sisteminin derhal geri dönülmeli, bütün bankalar tarafından kullanılması teşvik edilmelidir. Türkiye ile Rusya arasındaki her türlü ekonomik işbirliğinin önü açılmalı, milli paralarla ticaret imkanları yaratılmalıdır. Ucuz mazot, ucuz doğalgaz, ucuz elektrik ancak böyle sağlanabilir. Vatan Partisi olarak tavrımız Türk Milletinin tavrıdır. ABD emperyalizminin soframızdan çalmasına izin vermeyeceğiz. ABD'nin bizi komşularımıza düşman etme ve yalnızlaştırma politikalarına boyun eğmeyeceğiz. Komşularımızla işbirliği içerisinde üretecek ve gelişeceğiz.”

Serdar Üsküplü, ABD’nin Türkiye’yi silahla da tehdit ettiğini de vurguladı ve şu ifadeleri kullandı: “Rusya ile çıkarlarımız tarihte hiç olmadığı kadar ortaktır. Rusya’yı tehdit eden ABD Türkiye’yi de tehdit etmektedir. Yunanistan adeta bir Amerikan askeri üssü haline gelmiştir, Yunanistan’ın küstah çıkışları Amerika’nın emriyle yapılmaktadır. Silahlı tehdit ekonomik yaptırım tehditleriyle desteklenmekte, Türkiye ekonomisi çökertilmeye çalışılmaktadır.”


ESNAF: İŞ YAPAMAZ HALE GELDİK

Vatan Partisi Antalya İl Başkanlığı Antalya’nın Kemer ilçesinde esnafla buluştu. İl Başkanı Serdar Üsküplü, MIR engeli yüzünden iş yapamaz hale gelen esnafı tek tek dolaştı, Vatan Partisi’nin çözüm için attığı somut adımları anlattı.

MIR engeli yüzünden iş yapamaz hale geldiğini söyleyen esnaf, askıya almak şöyle dursun MİR kapsamının genişletilmesini istiyor. Marketçisinden tekstilcisine, dondurmacısından dericisine turizme hizmet veren tüm işletmeler, MIR kararından sonra uğradıkları kaybın, ortalama yüzde 80’lere ulaştığını ifade ediyorlar. MIR kart ile kolaylıkla alışveriş yapabileceğine güvenen Rus turistler de mağdur oluyor.


‘RUSYA VE TÜRKİYE ABD BASKISINA KARŞI BİRLİKTE ÇALIŞMALI’

Türk bankalarının Rus ödeme sistemi Mir'den çıkmasını değerlendiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin bankacılık alanında uyguladığı baskıyı kırmak için Rusya ve Türkiye'nin birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Türk bankaları ve finans kuruluşlarının ABD'nin en güçlü baskısı altında bulunduğunun ve bankacılık sistemine yönelik ikincil yaptırım tehdidiyle karşı karşıya olduğunun farkında olduklarını belirten Peskov, Türk bankaların, Rus ödeme sistemi MIR'den çıkma kararını bu eşsiz baskı altında aldıklarını ifade etti. Rusya ve Türkiye'nin zor bir durumla karşı karşıya olduğunu söyleyen Peskov, iki ülkenin bu baskıyı kırma yollarını Rus-Türk ticari ve ekonomik işbirliğine en az zarar verecek şekilde ve her yıl Türkiye'yi ziyaret eden milyonlarca Rus turisti konforlu koşullardan mahrum bırakmadan bulması gerektiğini ifade etti.

Etiketler Vatan Partisi Serdar Üsküplü Antalya MIR Pay Rusya turizm