Igor Korotçenko: Libya’da Türk-Rus işbirliği mümkün

Onur Sinan Güzaltan

Onur Sinan Güzaltan

Eski Yazar
TÜM YAZILARI

Libya’daki iç savaşı sonlandırmanın Rusya’nın da lehine olduğunu söyleyen Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Kamu Konseyi üyesi Igor Korotçenko’ya göre Rusya, Doğu Akdeniz’de itilaf yaşayan Türkiye ve Mısır arasında da arabuluculuk yapabilir.

TÜRKİYE ve Rusya arasında gelişen ilişkiler, dünyanın gündemini meşgul ediyor.
Suriye ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere Türk-Rus işbirliğinin bölgedeki olası etkilerini, Moskova’nın PKK/YPG’ye bakışını ve Rusya’nın Doğu Akdeniz siyasetini, Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Kamu Konseyi üyesi ve Rus Ulusal Savunma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Igor Korotçenko’yla konuştuk.

Sayın Korotçenko, Astana süreciyle beraber Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye özelinde işbirliği yaptığını görüyoruz. Sizce söz konusu ülkeler çabalarından olumlu sonuçlar aldılar mı?

Öncelikle davetiniz için teşekkür ederim. Astana sürecinin elbette olumlu etkileri oldu. Suriye’de savaşın siyasal yöntemlerle durdurulması, Suriye halkının yeni bir anayasa sürecine hazırlanması ve Suriye’de bulunan çeşitli siyasal grupların sürece dahil edilmesi başta olmak üzere Astana’nın pek çok olumlu sonucu oldu.

Astana süreci olumludur fakat önümüzdeki süreçte daha somut adımlarla devam ettirilmelidir. Astana’nın hedefi ise Suriye’de barış ortamının tesis edilmesi ve barışçıl saiklerle hareket eden aktörlerin dahil olacağı şekilde yeni bir anayasanın yapılmasıdır.

PKK/PYG’NİN SALDIRILARINA SİLAHLA CEVAP VERİLMELİ

Son günlerde terör örgütü YPG/PKK’nın, Türk ve Rus birliklerinin Suriye’de gerçekleştirdiği ortak devriyelere saldırılar düzenlediğine şahit olduk. Bu durum hakkında yorumlarınız nelerdir?

Herhangi bir saldırının, silah yoluyla durdurulması gerektiği kesinlikle açıktır. Bu durumun, Putin ile Erdoğan tarafından Soçi’de yapılan anlaşma tam uygulandığında son bulacağını düşünüyorum. En önemli şey, Türkiye’nin, Türkiye-Suriye sınırındaki sorunlarını istikrara kavuşturmasıdır, bu şekilde ilk olarak Türkiye somut pratik sonuçlar elde etmiş olacak ve ikinci olarak ise militanların sabotaj ve terör saldırılarının gerçekleşmesi engellenecektir.

Terör örgütü PKK/YPG ve ABD arasındaki ilişkiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

ABD, Suriye’de Kürtleri aktif biçimde destekliyor. Washington yönetiminin aldığı kararların genel olarak Türkiye’nin aleyhine olduğunu söyleyebilirim.

ABD’nin, dünyanın çeşitli bölgelerinde terör örgütlerini kullandığını biliyoruz.
Suriye’de de buna benzer bir tavırları var. Suriye’nin yanı sıra Türkiye’yi de tehdit ediyorlar. ABD, iç sorunlarla yıpranmış, zayıf bir Türkiye istiyor. Washington zayıf bir Türkiye’nin daha kolay yönlendirilebileceğini biliyor.

Fakat bugünün Türkiye’si bağımsız ve kendine yetebilen bir ülkedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 21.yüzyılda Atatürk gibi devletinin çıkarlarını koruyan bir siyaset izliyor.

Peki sizce Moskova, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönettiği Türkiye’yi stratejik bir müttefik olarak görüyor mu?

Türkiye, NATO üyesi olmasına rağmen ulusal çıkarları doğrultusunda hareket eden bir siyaset izlemekte. Ankara, Moskova’yla ilişkilerin derinleşmesine önem veriyor.

İki ülke, tarihlerinde pek çok kez savaştılar. Fakat 21.yüzyılla beraber bambaşka bir sürece girdik. Yeni ittifaklar oluşuyor. Fakat terör Batılı kuvvetler çıkarları doğrultusunda terör örgütlerini kullanmaya devam ediyor.

Örneğin ABD, Suriye ve bölgede Radikal İslamcı terör gruplarını destekliyor. Türk devleti ve milletinin en büyük düşmanı Fetullah Gülen’in ABD’de yaşadığı ve Washington yönetimi tarafından desteklendiği biliniyor. Amerika, Gülen’i adeta bir Truva Atı gibi kullandı ve uygun koşullar oluşursa yine deneyebilirler.

Rusya’da benzer tehditlerle karşı karşıya. Tehditlere beraber karşı koyabiliriz. Devlet Başkanı Putin, pek çok kereler Türkiye’ye modern silahlar sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Moskova, Türk ordusuna Rus yapımı 5.nesil savaş uçakları ve gelecek dönemde S-500’ler başta olmak üzere füze sistemleri tedarik etmeye hazırdır.
Stratejik ortaklığımızı derinleştirmemiz için koşullar uygundur.

TÜRKİYE’NİN NATO’DAN KOPACAĞINI ZANNETMİYORUM

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye’nin NATO’dan kopması/çekilmesini mümkün görüyor musunuz?

Türkiye’nin NATO’dan ayrılacağını zannetmiyorum. TSK, Amerikan ordusundan sonra NATO’nun en büyük ikinci gücünü oluşturuyor. Türk ordusu, sayıca, tecrübe konusunda ve en önemlisi mücadele ruhu bakımından Avrupa ordularının üstündedir.

Eğer Ankara NATO’dan çekilirse, ittifak büyük bir çöküş yaşayacaktır. Bu nedenle diğer üyelerin Türkiye’nin ayrılmasına sıcak bakması beklenemez.

Ankara ve Washington arasındaki ilişkilere gelince;
Türkiye, milli çıkarlarını savunan bir siyaset izliyor ve bunu sürdürmesini umuyoruz. ABD, Türkiye’nin bağımsızlığına saygı duymak zorundadır.

Libya’daki durum son günlerin sıcak konusu... Türk-Rus işbirliği Libya’da uygulanabilir mi? Moskova, Türkiye ve Libya arasında imzalanan deniz sınırları anlaşmasını nasıl değerlendiriyor?

Rusya, dünyanın belirli bölgelerinde kaosa son vermek için her türlü çabayı göstermektedir. Rusya ve Türkiye aynı saflarda yer alıyor. Libya’daki iç savaşı sonlandırmak Rusya’nın da lehinedir. Bu nedenle daima diyalog, yakınlaşma ve yapıcı ilişkilerden yanayız. Şahsi fikrim, Rusya ve Türkiye’nin Libya’da beraber hareket edebileceği, işbirliği yapabileceği yönündedir.

RUSYA, ANKARA VE KAHİRE ARASINDA ARABULUCUK YAPABİLİR

Ankara ve Moskova, Doğu Akdeniz’de hangi alanlarda işbirliği yapabilir?

Akdeniz konusunda iki ülkedeki uzmanlar arasında diyalog kurulması gerekiyor. Özellikle jeopolitik konusuna hakim isimlerin bir araya gelmesi yararlı olacaktır. Keza ekonomi de diğer bir alan. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de kimi haklar iddia etmesi meşru bir haktır. İki ülke arasındaki işbirliği sorunların çözümünü kolaylaştıracaktır.

Türkiye ve Mısır arasındaki ilişkiler uzun süreden bu yana gergin seyrediyor. Rusya, iki ülke arasında arabulucu rolü oynayabilir mi?

Ankara ve Kahire’yle iyi ilişkilere sahibiz. Rusya, bu iki saygın ve güçlü devletin ortak bir zeminde buluşması, aralarında diyalogun yeniden başlaması konusunda çaba göstermeye hazırdır.

Ve son soru. Türkiye ve Rusya arasında Su-35 savaş uçakları konusunda bir anlaşmayı olası görüyor musunuz?

Modern savaş uçaklarının Türkiye’ye tedariki konusunda Moskova açısından hiçbir sorun veya tereddüt yok. Eğer Türkiye bu konuda talepte bulunursa, Moskova’dan olumlu cevap geleceğine inanıyorum. Su-35’ler, Amerikan yapımı F-35’lerle yarışabilecek niteliklere sahipler. İleride, Türkiye ve Rusya’nın ortak savaş uçağı geliştirmesi dahi gündeme gelebilir.

Türkiye, S-400’leri alarak doğru bir hamle yaptı. Lazkiye’de bulunan Rus üssünde kullandığımız TOR-M2 hava savunma sistemleri de güvenilirdir.

Sayın Korotçenko, Aydınlık Gazetesi adına teşekkür ederim.

Fikirlerimi Türk milletiyle paylaşma fırsatını verdiğiniz için bende teşekkür ederim.