Cem Zeren - Dünya dostluk oyunları

Cem Zeren

Cem Zeren

Gazete Yazarı
TÜM YAZILARI

Uluslararası Spor Örgütleri’nin yöneticileri hepimizle dalga geçmeye devam ediyor. Rusya ve Belarus’a her türlü spor ambargosu uygulanmaya devam ederken İsrail durmaksızın bebek, çocuk, kadın demeden cinayet işliyor ve İsrail’e ambargodan kimse bahsetmiyor. Beş hafta önce, “Ülkemizin Gururu Spor Yöneticileri” isimli yazımda uluslararası spor organizasyonlarında yönetimde olan Türk yöneticilere seslenmiştim; bir umut, Rusya ve Belarus’a hatta Kıbrıs Türklerine uygulanan spor ambargolarının acımasız katliamlarına devam eden İsrail’e karşı da uygulanması için belki küçücük bir çaba sarfederler diye. Koltuk yaptırım önermekten daha tatlı, anlaşılan…

Özellikle FIBA ve Euroleague, İsrail takımlarının karşılaşmalarına devam edebilmesi için özel bir çaba harcıyor. İsrail takımları kendi sahalarında oynaması gereken karşılaşmaları tarafsız sahalarda ve seyircisiz oynuyor, deplasman maçlarına da devam ediyorlar. Tek istisna, Türkiye. Türkiye’de oynanması gereken karşılaşmalar erteleniyor. Bursaspor, Hapoel Holon ile Bursa’da oynaması gereken karşılaşmayı hala oynamadı, 29 Kasım’a ertelendi. 28 Kasım’da da Galatasaray, Hapoel Jerusalem ile İstanbul’da karşılaşacak. Bursaspor ve Galatasaray bu karşılaşmaların seyircisiz oynanmasını kabul etmemeli. 20 Aralık’ta Letonya’da Bursaspor-Holon karşılaşmasının rövanşı oynanacak. Euroleague’de Fenerbahçe, Maccabi Tel Aviv ile evinde oynaması gereken ilk maçı deplasmanda oynadı. Tıpkı Galatasaray gibi deplasman maçı Belgrad’da seyircisiz oynandı. Bu karşılaşmaların rövanşı mutlaka Türkiye’de ve seyircili oynanmalı. Hentbol Avrupa Kupaları’nda karşılaşmalarına çıkamayan İsrail takımları hükmen 10-0 yenik sayıldı ve kupadan elendiler. Yeni Mahalle kadın hentbol takımı bu sayede tur atladı. EHF’nin bu çözümünü, basketbolu yönetenler uygulayamıyor; çözümsüzlüğün içinde top sürüyorlar.

Dünya; uluslararası spor organizasyonlarının bu adaletsizliğine göz yummayacak. Rusya’ya, Belarus’a ve Kıbrıs Türklerine keyfi uygulanan kısıtlamalar; herkesin gözü önünde cinayet işleyen İsrail’e uygulanmaması vicdana sahip herkesi üzüyor.

ÇİFT OLİMPİYATLI YIL

26 Temmuz-11 Ağustos günleri arasında düzenlenecek Paris Olimpiyatları’ndan sonra 15-29 Eylül 2024 günleri arasında Moskova ve Ekaterinburg’da Dünya Dostluk Oyunları düzenlenecek. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, bu oyunlara katılacak ülkeleri Olimpiyat’tan atmakla tehdit edebilir. Oyunlara katılacak ülkeler, muhtemelen Olimpiyatlardan sonra açıklanacak. Dolayısıyla Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin tehdidinin hiçbir anlamı yok.

Türkiye’nin Dünya Dostluk Oyunları’na katılması; vicdanımızın gereğidir. Breakdance, bisiklet, halter, plaj futbolu, boks, ritmik jimnastik, padel, programlama, satranç, akrobotik rok, eskrim, kaykay, tekvando, basketbol, artistik jimnastik, atlama, tırmanma, yüzme, atletizm, judo, güreş, tenis, artistik yüzme, masa tenisi ve voleybol dallarında yapılacak bu çok sporlu organizasyona katılmak için tüm federasyonlarımız hazır olmalı. 1984 Los Angeles Olimpiyatları’nı Doğu Bloku ülkeleri boykot edince, Sovyetler Birliği’nde Dünya Dostluk Oyunları organizasyonu yapılmıştı. Los Angeles Olimpiyatları’na katılan ülkelerin birçoğu, bu oyunlara katılmıştı. Paris Olimpiyatları’na katılan birçok Batılı ülke, Sovyetler Birliği’ndeki oyunlara katılmıştı. Sporun adaletine inanan ülkeleri Dünya Dostluk Oyunları’nda göreceğiz.

Kadın Voleybol Milli Takımımız bu sene Dünya Milletler Ligi ve Avrupa Şampiyonu oldu. Önümüzdeki sene belki de, Olimpiyat Şampiyonu olacağız. Rusya’nın katılmadığı turnuvalarda bu başarıları hep “Ya Rusya da katılsaydı” diye sorgulayacağız. Dolayısıyla, Dünya Dostluk Oyunları’na katılmak bu soruları da ortadan kaldıracaktır.

Türkiye gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de bu oyunlara katılmak için başvurmalı. Emperyalizme karşı Kıbrıs Türklerinin Ruslarla beraber davranması; Kıbrıs Türklerinin tanınmasını da sağlayacaktır. Emperyalistlerin dünyasına her zaman alternatif bir dünya vardır. Mazlum ve özgür devletlerin dünyası da hep kazanan taraf olacaktır. Türkiye’nin yeri kurulduğu andan beri antiemperyalist dünyadır. Dünya Dostluk Oyunları’na katılmamız Cumhuriyet’in kurucu ilkeleri gereğidir. Olimpiyatlara katıldığımız gibi, Dünya Dostluk Oyunlarına da katılmamız Cumhurbaşkanımızın Almanya’daki açıklamalarının da gereğidir.