Vefa, sosyal sorumluluk ve şampiyonluk: Bodrumspor

Savaş Eskigülek

Savaş Eskigülek

Gazete Yazarı
TÜM YAZILARI

KIYMETLİ okurlarımız, bugün sizlere oldukça farklı bir sosyal sorumluluk projesinden bahsedeceğim. Türkiye’nin dünyada en çok tanınan ve beğenilen turizm merkezlerinin başında gelen Bodrum, sportif faaliyetlerde de doğal olarak yaz sporlarının tercih edildiği bir bölgemiz.

İlçenin ekonomisi turizme bağlı olduğundan, ticari ve sportif hayat da yaz mevsiminde hareketlilik kazanıyor. Geçim kaynağı olarak turizm ve su sporlarının öne çıktığı Bodrum’da yaşayan çocukların spor yapma tercihleri de doğal olarak bu sporlara yöneliyor.

BODRUM’DA NEDEN VOLEYBOL OLMASIN?

15 yıl voleybol oynadıktan sonra 1971 yılında antrenörlük yapmaya başlayan; Bursaspor, Taçspor, Sarıyer, Yeşilyurt, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Azerbaycan takımlarını çalıştıran; Yıldız, Genç ve A Milli takımlarda da 20 yıl görev yapan Adnan Kıstak, Bodrum’a yerleştikten sonra tabiri caizse rahat duramıyor!

Bölgede, özellikle kız çocuklarının mevsimsel olarak ekonomiye katkı yaptıklarını ancak geleceklerine yönelik planlamalarında eksiklik olduğunu gören Kıstak, çocukların spor yaparak sosyal ve kültürel anlamda daha iyi yerlerde olabileceğini düşünüyor ve en iyi bildiği şey olan voleyboldan yararlanmak istiyor.

‘BİR İLÇEYİ EN İYİ TANITMANIN YOLU SPORDUR’

Düşüncelerini Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a ileten deneyimli koç, “Bir ilçeyi tanıtmanın en iyi yolu spordur.” diyen bir başkanla karşılaşınca kolları sıvamış. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan, Bodrum Belediyesi ile esnaf ve şirketlerin desteğini alarak açılan ücretsiz voleybol okuluna kız çocukları akın edince Adnan Kıstak’ın da keyfi yerine gelmiş.

Az önce de dediğim gibi, Adnan Kıstak bu, rahat duramaz ki! Ömrünü voleybola adayan Kıstak, kendisi gibi bu projeye inanan başta Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras olmak üzere, yakın arkadaşı Saygun Keskin ve Bodrumspor Kulüp Başkanı Rıza Karakaya’nın desteğini alarak yeşil beyazlı kulübün voleybol şubesi için hedefi Sultanlar Ligi olarak açıklayınca halkın ilgisi daha da artmış.

YARIŞMA HAKKI ALMAK YERİNE BÖLGESEL LİG’DEN BAŞLADILAR

Deneyimli antrenör Adnan Kıstak, bu projesini yıllarca çalıştırdığı kulüplerde yetiştirdiği milli voleybolculara anlatınca olayın şekli bambaşka bir hal alıyor!

Milli voleybolcularımızdan Yeliz Başa, Deniz Hakyemez, Ülkü Burcu Genç, Ecem Şahin, Pelin Ecem Katılmış, İdil Ulusoy, Ecem İsfendiyaroğlu, Bade Keskin, Egem Özgün gibi voleybolcular, hiçbir maddi karşılık beklemeden, öncelikle hocalarına vefa ardından da kız çocuklarına olan sorumlulukları gereği koşa koşa Bodrum’a gitmişler. 

Efsane kadroyla tribünleri dolduran yeşil beyazlılar, Bölgesel Lig’de üçte üç yaparak final etabına kalmayı başardı. 2. Lig’e yükseldikleri takdirde tamamı ücretsiz olarak okulda yetiştirilen Bodrumlu kızlardan oluşan takımla mücadele etmeyi amaçlıyorlar!

BODRUMSPOR TARİH YAZACAK

Tarihin babası olarak bilinen Bodrumlu Herodot gibi Adnan Kıstak ve ekibi de tarih yazmaya hazırlanıyor. Dünyanın ilk bilinen kadın amirali Bodrumlu 1. Artemisia’dan sonra Bodrum’un kızları da Sultanlar Ligi hedefine doğru ilerleyerek tarihe geçmek istiyor.

Kıymetli okurlarımız, saha dışından içine doğru uzanan, sosyal sorumluluk ve vefa duygularıyla örülmüş, güzel yürekli voleybol insanlarından ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Hedeflerine ilerleyen bu vefa ve duyarlılık dolu projede emeği geçenleri tebrik ediyor; kendilerine başarılar diliyorum.

Kalın sağlıcakla.