16 Ekim 2021 Dama Çözümleri

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de..

A+ A-

Ahmet Murat Çelik

YA OLURUZ YADA ZOR

Bu hafta sizlerle cidden dertleşmek istiyorum. Okuduğum bir haber beni öylesine incitti ki Dama bizim gibilerin eline kaldıysa vay damanın haline demekten de kendimi alamadım.

Bu bir turnuva haberi idi, lakin ve ne yazık ki bu turnuvanın dama ile ilgisi yok. 15-17 Ekim tarihleri arasında Bodrum'da yapılacak olan "1. Modern Tavla Turnuvası" bu turnuvanın büyük ödülü nedir biliyormusunuz? Araba evet evet yanlış okumadınız araba. Daha ilki düzenlenecek ve araba verecek kadar kendilerini ifade etmişler.

Peki bizde durum ne. Doğrusunu isterseniz damaya ilgi duyan birkaç belediyenin ayıracağı bütçenin insaf sınırları içerisindeyiz. Bu belediyelerin başında da kuşkusuz Mustafakemalpaşa var. Bu güne kadar bize yapmış oldukları hâmilik için onlara gerçekten çok minnettarız umarım bu birliktelik ebedi olur. Keza Efeler ve Bornova belediyeleri içinde öyle ama bununla iktifa mı etmeliyiz. Tabii ki hayır. Bizler damanın temsilcileri olarak damayı her platformda herkese ayrıntıları ile anlatmakla mükellefiz. Biz ise ağlanıp duruyoruz. Onların damayı görmeyen körlüğünü söyleyip, damayı onların ayağına götürmeyen kendi topallığımız aklımıza gelmiyor. Onların damayı duymayan sağırlığından ağlaşıp durmanın ötesinde, kendimizin dilsizliği yokmuş gibi yapıyoruz. Zaten bir avuç kalmış olan topluluğumuzu ve damayı ileriye götürebilecek olan tek şey niteliktir. Üzülerek cidden üzülerek söylüyorum şu an o noktadan çok uzaktayız. Şu birkaç belediye elini çekse dama Türkiye'deki serüvenini tamamlayıp Ortadoğuya transfer olup yerleşir. Dünyanın en iyi dama sporcularına sahip olduğumuzun bile farkında değiliz. Farkında olsak önce onları tanıtma ve onların dama oynamalarını kolaylaştıracak olanakları sağlamanın yollarını arardık. Kabul edelim ki damanın en önemli unsuru dama oynayanlardır. Özellikle de büyük ustalar. Onlar olmasa diğer unsurların hiç biri olmaz.

Herkes güçlerini birleştirmeden dama böyle bir müddet daha yuvarlanır sonra da sizlere ömür. Alttan yeni nesillerin gelmesini sağlayacak cazipliği oluşturmassak toplanır oynar oynar dağılırız. Tek tek te azalırız.

Toplanıp damayı en ücraya kadar taşımak, herkese anlatmak ve herkesten destek almaktan başka çare yok.

Gayret lazım hamaset değil.

Hepinize mutlu hafta sonları.

16 Ekim 2021 Dama Çözümleri - Resim: 1


16 Ekim 2021 Dama Çözümleri - Resim: 2


16 Ekim 2021 Dama Çözümleri - Resim: 3


Etiketler 16 Ekim dama çözümleri