21 Ağustos 2021 Dama Çözümleri

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de.

A+ A-

Ahmet Murat Çelik

BEŞİKTAŞ ACEM'İN YERİ

1 ALBAY, 1 BAŞÇAVUŞ, 1 ER, 1 SİVİL

Osmanlı Dama Kıraathanesi anlayışının devamı niteliğindeki cumhuriyet dönemi kıraathanelerini anlatmaya geçen hafta Üsküdar Atlamataşı ile başlamış, mekanın ustası Sabahattin bey hakkında da biraz bilgi vermiştim. Bu hafta da Beşiktaş'ta 1984 yılına kadar hayatiyetini devam ettiren Acemin Yeri ve mekanın tartışmasız baş aktörü olan ve o dönemlerde Donanma Komutanlığı Gölcük Ana Üssü'nde bahriye astsubay başçavuş olarak görev yapan ve Başçavuş Mustafa olarak anılan İzmir Kemalpaşalı Mustafa Solmaz.

Acemin Yeri üzerinden geçen 27 yıla rağmen hala orayı görenlerin dilinde. Öylesine güzel ve hasretle anlatıyorlar ki hiç görmemiş olanların bile zihninde görmüş gibi bir fikir oluşturuyor. 60'lı yılların sonundan yetmişli yılların ortasına kadar Türkiye'nin muhtemelen en büyük birkaç ustasından biri olan, hatta abartısız bir ifade ile belkide en iyisi olan Başçavuş Mustafa'nın otağını kurduğu İstanbul'un dama merkezi âdeta.

Dışarıdaki durumları, konumları, görevleri ne olursa olsun dama kıraathanesinde işleyen başka bir hiyerarşi vardır. Bununla ilgili bir durumu anlatmak isterim. Başlıkta söylediğim albay, başçavuş, er ve sivilin hikayesini anlatacağım. 12 Mart 72

Muhtıra döneminde İstanbul Sular İdaresi Müdürü olan Kurmay Albay Asım Tufan sular idaresinden kendisinin personeli Kemal Demirbaş ve Bahriyeli Ufuk Karayel ve askeri anlamda bir hayli astı durumundaki Başçavuş Mustafa bu saydığım isimlerin tamamı hafta sonlarında Acemin Yeri'nin müdavimleri. Mesleki yaşamımda otoriter ve disiplinli mizacı ile tanınan Asım Albay dama kıraathanesinde başka bir ruh haline bürünür kendi personeli olan Kemal Bey'e dama kariyeri sebebi ile öğretmenine saygı duyan öğrenci edasına bürünürdü. Bahriyeli olarak anılan askerliğini ise bahriyeli eri olarak yapan ve yine sular idaresinden kendi personeli Ufuk Karayel'e "ustam" diye hitap ederdi. Hele mekânın en iyi ustası olan ve askri rürbe olarak kendisinin çok astı olan Başçavuş Mustafa'ya öyle çok saygı duyardı ki oynadığı oyunu yakından izlemek adına bütün nezaketiyle müsaade ister öyle otururdu.

Onların dışında Acemin Yerine gelen başlıca ustalar Tarzan Hasan, Kumcu Kemal, Sütçü Bekir, Karaköylü Lokantacı Hüseyin, Köfteci Ömer, Parmaksız İsmail, Genç Osman ve Kara Ayhan da var.

Ayrıca diğer mekanlardan ustalarda gerek Eyüp, gerek Sultanahmet, Beyazıt Marmara veya Anadolu yakasından Beşiktaş'a Acemin Yerindeki ustalarla oynamaya gelirlerdi.

21 Ağustos 2021 Dama Çözümleri - Resim: 1


21 Ağustos 2021 Dama Çözümleri - Resim: 2


21 Ağustos 2021 Dama Çözümleri - Resim: 3