3 Temmuz 2021 Dama Çözümleri:Dr. Bülent Ayberk ile Sohbet-4

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de...

A+ A-

Ahmet Murat Çelik

Bülent Hoca ile sohbetimizi bu seferlik nihayete erdirirken en kısa zamanda yeniden bir araya gelip dama konuşmak konusunda mütabık kaldık. O güzel sohbetleri de ayrıntısı ile size aktaracağımdan şüpheniz olmasın.


- Hocam araya girmeden ve soru sormadan sizden nihai gözleminizi ve önerilerinizi almak isterim. Biliyorum ki bütün camiamız söyleyecekleriniz konusunda pür dikkat. Önerilerinizi de çok dikkate alıyoruz.

- Ben dama üzerine çalışırken şunu fark ettim, yaygın olarak oynanmamasının sebeplerinden bazıları şunlar; büroksi kesimi ve entelijansiya (aydın) kesimi ile bağını koparması olmuş. Biliyorsunuz damacılar arasında hep konuşulur Sultan Abdülaziz döneminde dama en parlak dönemini yaşamış, dama kahvelerine dönemin saray erkânının ve Osmanlı aydınlarının gittiğini görüyoruz. Geliyoruz Cumhuriyetin ilk dönemlerine orada da önemli aydınları, kalem efendilerini dama kahvelerinde görüyoruz. Refiğ Cevat mesela Milliyet Gazetesi yazarlarından, onu da cumhuriyet döneminde damayı kaleme alan son aydınlardan biri olarak görmek lazım. Damanın yeniden aynı ilgiyi yakalaya bilmesi için entellektüeller ve bürokratların ilgi duyacağı bir noktaya getirmemiz lazım. Vaktiyle padişahların, vezirlerin, aydınların ve bürokratların damaya olan ilgilerini biliyoruz. Yeniden o noktaya gelmeli. Kültür Bakanımızın mütevelli heyetinde olduğu Yunus Emre Enstitüsü var. Almanların Goehe Enstitüsü ve İspanyolların Cervantes Enstitüsü var. Yunus Emre Enstitüsü de dahil bu oluşumlar devletlerin kendi kültürlerini diğer ülkelere tanıtmak için oluşturulmuş kurumlardır. Yunus Emre Enstitüsü içerisinde damanın bir temel bulmasını ve tanıtımını daha resmi kanallar üzerinden yurt dışına açılmasını isterdim.

Ben birde akademisyen bir Mimar olarak şöyle bir öneride de bulunabilirim biz üniversitelerde dönem dönem çalıştaylar yapıyoruz ve çalıştaylarda öğrencilere bazı konular verip fikirler geliştirmeleri istiyoruz. Dama için ne olabilir mütevazi bir ücretle bir Dama Kıraathanesi tasarımı yarıması yapılabilir diğer üniversitelerde de konuya bağlı çalıştaylarla kültürel ve akademik topluluklarda damanın tanınırlığı artırılabilir. Gündem oluşturma anlamında da böyle yarışmaların çok etkili olacağı kanaatindeyim.

Bülent Hocam bu güzel sohbet için çok teşekkür ediyorum. Konuşacağımız daha çok konu var en kısa zamanda sizinle yeniden sohbet etmek isterim.

- Ben teşekkür ederim. Tabii ki ben de sohbetimizden çok keyif aldım. Birdahakine yüzyüze görüşmek üzere.

- Mutlaka

Bu hafta sorular tarihin en büyük ustalarından olan Damacıbaşı İbrahim Beyden gelecek. Ustaların bildiği ama çoğunun kaynağını bilmediği pozisyonlar.

Mutlu hafta sonları

3 Temmuz 2021 Dama Çözümleri:Dr. Bülent Ayberk ile Sohbet-4 - Resim: 1


3 Temmuz 2021 Dama Çözümleri:Dr. Bülent Ayberk ile Sohbet-4 - Resim: 2

3 Temmuz 2021 Dama Çözümleri:Dr. Bülent Ayberk ile Sohbet-4 - Resim: 3Etiketler Dama zekâ türkiye