19 Haziran 2021 Dama Çözümleri-Dr. BÜLENT AYBERK İLE SOHBET -2-

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de...

A+ A-

Geçtiğimiz hafta Türk Daması Federasyonu Akadedemik Kurul üyesi sevgili Bülent hocamla başladığımız sohbetin davamı ile buradayız. Bir önceki mülakatımızda dama ile ve bendenizle tanışmasınıdan başlamıştık benim telkinlerimle geldiği Mustafakemalpaşa'dan devam edeceğiz.


- Bavullarınızı toplayıp toplayıp tuttunuz Mustafakemalpaşa'nın yolunu ve orada dama topluluğu ile karşılaştığınız. Sonrasında olanları anlatırmısınız.

- Şöyle anlatayım oradaki dama topluluğu ile karşılaşmak benim açımdan şöyle tarif edilebilir. Amazon ormanında dolaşırken bir ağacın köşesini dönüyorsunuz ve hiç kimsenin daha önce görmediği bir kabile ile karşılaşıyorsunuz. Üstelik o kabilenin öyle güzel nitelikleri var ki anlatmaya doyulmaz. Unutmaya yüztutmuş bazı değerlerin tüm canlılığı ile yaşatıldığını görüyorsunuz. Mesela Mustafakemalpaşa'da dama turnuva alanına gelir gelmez herkes bana yardımcı olma uğraşına girdi. Daha geleli bir saat olmadan Atila Zeybek, Muzaffer Ceylan, Kemalettin Demirbaş ile tanışmıştım bile. İki saat geçmeden Muzaffer bey (şu anki federasyon başkanımız) ile Asmalı Bahçe'de damadan konuşuyor, Türkiyenin her yerinden gelen insanlarla tanışıyor, yeni dostluklar kuruyordum. Öyle dostluklar ki o andan sonra dama oynanan hangi şehre gidecek olsam Bülent Hoca gelmiş diyerek beni arabaları ile alıp, en iyi şekilde ağırlayıp, ikramların en özelini sunmak için yarışan dostlar. Bir de örgütlü olma durumu var ki ülkemiz insanına bakışımı kökten değiştirdi. Ülkemizde örgüt kültürü öylesine gevşek ki apartman toplantısına bile sakinleri katılmazken yeni yeni dernek yapılanmasına karşın kendi kendine organize olmuş bir alt kültür oluşmuş. Üstelik hak ettiği desteği bulmadan. Belediyelerin kısıtlı desteği olsa da, asıl Kültür Bakanlığı'nın ve akademik kurullar ve ilgili diğer bakanlıkların haberdar olup desteklemesi lazım.

Bir çok organizasyon oluyor örgüt kültürü hakkında söyledikleriniz gururumu okşadı ama biraz daha açarmısınız?

Bizde böylesi örgütlü yapılanmalar sadece siyasal oluşumlar içerisinde var. En azından benim gözlemim böyleydi taki dama topluluğunu ve gönüllü organizasyonlarını görene kadar. Örgütlenme eksikliği düşüncelerim tamamen boşa çıkmış oldu.

Elbette Türkiye'de bir çok spor müsabakası yapılıyor. Basketbol satranç ve sair. Ancak onlar aldıkları desteklerle organizasyonel yapılarını ve kurullarını oluşturmuş genellikle zorunlu kurallar ve prosedürler çerçevesinde gelişiyor oysa Türk Damasının varlığını devam ettirmesindeki temel itici gücün gönül işi olduğunu anlıyorsunuz. Başka bir spor için gitsem acaba bu duyguları yaşarmıydım. Sanmam. O sıcaklıkla beni aralarına öyle bir alışları var ki, pat diye bu camianın içine giri verdim.

Gelecek hafta sohbet daha da derinleşerek devam edecek.

Bu hafta sorular merhum büyük usta Vahab Haydar'dan gelecek. Mutlu hafta sonlarınız olsun.

19 Haziran 2021 Dama Çözümleri-Dr. BÜLENT AYBERK İLE SOHBET -2- - Resim: 1


19 Haziran 2021 Dama Çözümleri-Dr. BÜLENT AYBERK İLE SOHBET -2- - Resim: 2


19 Haziran 2021 Dama Çözümleri-Dr. BÜLENT AYBERK İLE SOHBET -2- - Resim: 3Etiketler Dama spor zekâ