23 Ekim Dama Çözümleri

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de...

A+ A-

Ahmet Murat Çelik

SOHBETE DEVAM


İstanbul dama kıraathanelerinin son bölümünü bir türlü kaleme alamadık gitti. Konudan uzaklaştık zira her hafta sizlerle paylaşmam zaruri olan bazı gelişmeler oldu. Bu hafta da maalesef İstanbul dama kıraathanelerini yazamayacağım haftaya derleyip toplayıp o konuyu bitireceğim inşallah.

Geçen hafta sizlerle dertleşmeye başlamıştık. Bu dertleşmede bazı konuları söyledim ama sanıyorum ki ızdırabımı tam anlatamadım. Geri dönüşlerden izlenimim bu doğrultuda.

Benim söylemeye çalıştığım şey tam olarak şu. Misal Bektaş Güldeste bir "Dama Okulu" isimli bir dama sitesi oluşturuyor gerçekten de okul gibi en baştan başlayarak damanızı ileri seviyelere kadar geliştirebileceğiniz şahane bir çalışma. Dama severlerin üstüne düşen sadece bu siteyi takip etmek mi?... bence değil hem kendileri takip etmeli hemde insanların damayı tanımaları ve anlamaları için her durumda bu portalın reklamını yapmalı. Öyle ki dama okulu Youtube'tan ve diğer sosyal platformlardan ciddi gelir elde etmeli ve bu gelirin bir bölümü ile de damanın gelişimine katkı sağlayacak sponsorluklar yapmalı.

Yada araştırmacı büyük dama ustası Sinan Arslan'ın hazırlamış olduğu ama bir türlü basılmamış olan o muhteşem dama kitabı için hem damacılardan hem de sempati duyanlardan öyle agresif bir talep olmalıydı ki yayın evleri hissettikleri baskı ve elde edecekleri kazancın motivasyonu ile sıraya girip cazip tekliflerle Sinan abinin kapısını aşındırmalıydı. Sinan abi de kitaptan elde ettiği yüklü kazancın bir bölümünü dama organizasyonlarına bağışlamalıydı.

Dama iş çevrelerine ve devletin ilgili kesimlerine öyle iyi anlatılmalıydı ki oluşturulacak bütçenin artanı ile camiamız onlarca yüzlerce öğrenciye burs verebilmeliydi. İklim çalışmalarına katkı için "Dama Korusu" hatta "Dama Ormanı" çalışmaları yapmalı. Lakin en önemlisi şampiyonlar, sadece dama ile ilgilenecek imkana sahip olmalı. Son şampiyon Göksel Kaya pamuk toplamamalı. Ogün Tancer kahvehane işletmemeli, Faik Yıldız esnaflık yapmamalı, Ahmet Karadaş, Erdal Calıklı, Hanifi Yılmaz veya Suat ve Niha Aydın başka işe ihtiyaç duymadan damalarına odaklana bilmeli. Topluluk olarak bizim üstümüze düşen bu koşulları oluşturmaktır.

Derdim kişisel olarak kimseyi yermek değil bizi, yani hepimizi eleştiriyorum.

Birde haber vermek istiyorum size. Bu hafta sonu İzmir damacıları ahirete göçen damacı dostlarımızın anısı sevabına Eşrefpaşa'da tavuklu pilav ve ayran ikramında bulunacaklar ve bir araya gelmişken de küçük ve domestik bir turnuva yapacaklar emeği geçecek olan herkese başta Murat Keser başkan ve Mürşit Ersöz abim olmak üzere sonsuz teşekkürler.

Bu hafta sorular Büyük usta Sinan Arslan'dan çözümler aydinlik.com.tr da

Mutlu hafta sonlarınız olsun.

23 Ekim Dama Çözümleri - Resim: 1


23 Ekim Dama Çözümleri - Resim: 2


23 Ekim Dama Çözümleri - Resim: 3Etiketler Dama zekâ oyun