Dama Çözümleri 15 Mayıs 2021

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 15 Mayıs 2021 dama çözümleri aşağıda

A+ A-

Dama Çözümleri 15 Mayıs 2021 - Resim: 1

BORNOVALI MURAT

Türk Damasının en yüksek seviyede olduğu bölge şüphesiz Ege ve özelinde de İzmir'dir. Sayıyısız büyük ustayı Türk Damasına kazandıran dama açısından çok bereketli bir bir yerdir İzmir. Bornovalı Fahri'den, Kasabalı Mehmet'e, Hamleci Hurşit'ten Dişçi Hayri'ye, Albay Çetin'den Merhum Ramazan Akçagün ve Kumaş Ahmet'e birçok şampiyonu yetiştiren İzmir Sinan Arslan, Mahmut Hülakü, Vecdi Naim Deveci ve Dursun Yıldırım gibi ithal şampiyonlarında evi olmuş durumdadır. İşte bu İzmir damasını yine büyük bir usta ve şampiyon olan Ege Damacıları Derneği Başkanı, saygın iş adamı, hayatını amatör sporların kalkınmasına, gençliğimizin sporla hemhal olmasına adamış müstesna bir kişilik. En önemlisi de koskoca Bornovalı Fahri'den sonra Bornovalı sıfatını üzerine yakıştıra bilmiş olan Murat Keser ile konuşacağız.

- Murat abim merhaba, uzun zamandır dünya gündemini tekeline alan pandemi nedeniyle epeydir görüşemedik sanal da olsa bu röportaj vesilesi ile hasbihal etmek güzel.

- Evet, maalesef bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam eden bu olumsuz koşullar dostlarımızla aramıza duyusal olmasa da, istemediğimiz fiziksel bağlar koydu. Onlara olan özlemimiz de gün be gün artmakta lakin herşeyin başı sağlık, umarım bir an önce bu illetten kurtulur coşkulu topluluğumuzla bir araya geliriz. Bu vesile ile Camiamızdan kaybettiğimiz kardeşlerimize rahmet ailelerine sabır diliyorum. Bir çok damacı Covit 19'a yakalandı onlara da tekrardan geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.

- Murat abim dama camiası seni ve katkılarını yakinen bilir ama bilmeyenler için Murat KESER kimdir kısaca anlatır mısın?

- Murat Keser 1954 İzmir Bornova doğumlu, pırlanta gibi beş evlada, yedi de toruna sahip, hayata bazı ekonomik dezavantajlarla başlamış olsa da "çalışmanın hayat, düşünmenin yol gösterici ışık" olduğu ilkesine sımsıkı sarılarak iş hayatında saygı duyulan bir noktaya gelmiş dama ve futbol sever bir iş adamıdır hamdolsun. Benim yaşamımda en önemli unsurlar iş hayatında ilkeli olmak, evlatlarımı bilgili dürüst ve ülkeye katkı sağlayacak bireyler olarak yetiştirmek ki çok şükür çocuklarımın hepsi bizim aksimize okuyup faydalı noktalara geldiler.


- Murat abi senin aktifliğin dama ve iş hayatı ile sınırlı değil, futbol var siyaset var biraz açar mısın bu konuyu.

- İnsan sosyal bir varlıktır nihayetinde, yaşarken mutlaka çevrenizle etkileşimde oluyorsunuz. Buda yapınıza göre sizi bazı yollara sokuyor. Ben yapı olarak insanlığa faydası olacak işlerle zaman geçirmeyi amaçlıyorum. İlçemin siyasetine katkı sağlayacağım kanaatiyle CHP ilçe yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundum. Uzunca bir dönemde Bosna Sancak Dernekler Federasyonu'nda yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlığı yaptım. Üç yıl Bornova Amatör Futbol Kulüpleri Birliğinde başkanlık yaptım. Halihazırda Bornova 1881 Fk başkanlığını ve Ege Damacılar Derneği başkanlıklarını sürdürüyorum. İnsanlarımızın kötü alışkanlıklar yerine böyle faydalı bedensel ve zihinsel aktivitelere yönlenmesinde bir nebze olsun katkım varsa ne mutlu bana.


- Abi Ege Damacılar Derneği konusu benim ve okuyucuların bilmek istediği bir konu.

- Biz bu oluşuma Mürşit abi (Mürşit ERSÖZ Hamleci Hurşit), rahmetli Bucalı Ramazan (Ramazan AKÇAGÜN), Dişçi Hayri (Hayri ÇAKIR), Kumaş Ahmet (Ahmet KARADAŞ) ve Başçavuş Sinan (Sinan ARSLAN) ile birlikte girdik. Eski dernekte bazı teknik aksaklıklar olduğundan, bu derneğimiz yeni oluşum oldu. Ben şahsen Mürşit abinin başkan olmasını ve yönetim kurulu içerisinden onu desteklemeyi istiyordum. Lakin Mürşit abi başta olmak üzere arkadaşlarımın yoğun ısrarları ve ikna edici gerekçeler ileri süreleri ile elimi taşın altına sokmak zorunluluğu hissettim. Bu yeni dernek serüveni de böylece başlamış oldu.


- Murat abi sen damayı çok seviyorsun yaptıkların ve kattıkların bunun kanıtı ama nedir bu sevginin kaynağı?

- Bu tespitin doğru ben damayı gerçekten çok seviyorum sebebine gelince işte o uzun hikaye

- Olsun, zevkle dinleriz abim.

- Mevzuya Egeli olmakla başlamak lazım o zaman. Egenin her ilinde, her kasabasında, her köyünde hatta her mahallesinde dama vardır ve Egelilerin yapısından olsa gerek yüksek seviyeli dama vardır. Zira Egeliler yaptıkları her şeyi, en iyi şekilde yapma kararlılığı olan insanlardır. Bir de damanın hiçbir kötü yanı yok dikkat edersen topluluğumuzda kötü diyebileceğin bir insanda bulamazsın. Ben 1968 yılında damayla tanıştım. O zamanlar tarihin en büyük dama ustalarından olan Kasabalı Mehmet (merhum Mehmet ÇİLİNGİR) ve Hamleci Hurşit (Mehmet Mürşit ERSÖZ) Mürşit abinin bir 3 tekerlekli nakliye aracıyla (triportör) Bornova'ya gelir Bornovanın usta damacıları ile oynarlardı. O zamanlar da Bornova usta kaynıyor. Türkiyenin en büyük ustalarından merhum Bornovalı Arnavut Fahri başta olmak üzere Kaldırımcı Remzi, Talebe Kemal, Alyanak Ahmet, Zorlu Hasan, Roman Aguş, Daktilocu Ethem, Pınarbaşılı Güngör, Boyacı Turan ve daha niceleri. Rahmetli Recep'in kahvesi vardı, o zamanlar dama orada oynanırdı. Ben bu ustaların oyunlarını izlerken damanın büyüsüne kapıldım. Allah hepsini rahmet eylesin. O gün bu gün damanın içindeyim. Yetmişli yılların ikinci yarısında ben de ustalaşmaya başlayınca hem benimle oynamaya gelirler, ben de ustalarla oynamaya civar beldelere gitmeye başlamıştım artık. İyi ki de dama hayatıma girmiş onun sayesinde çok güzel dostlukları kazanmış oldum...


Bornovalı Murat abimle sohbetimiz daha da derinleşerek devam edecek kaçırmayın derim. Asıl ilginç konulara giriyoruz.


Bu hafta sorularımız Murat KESER ve kendisine teşekkürü her daim borç bildiğim bu röportajın hazırlanmasında da çok katkısı olan GM Sinan ARSLAN'dan gelecek.

Dama Çözümleri 15 Mayıs 2021 - Resim: 2


Dama Çözümleri 15 Mayıs 2021 - Resim: 3


Dama Çözümleri 15 Mayıs 2021 - Resim: 4Etiketler Dama spor türkiye zekâ